Vishay/Dale RWR89S71R5FSS70
RWR89S71R5FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S71R5FSS70
Brief Description
RES 71.5 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S71R5FSS70.pdf
Availability of RWR89S71R5FSS70
QUANTITY
RWR89S71R5FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S71R5FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S71R5FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S71R5FSS70
Related LinksRWR89S7, RWR89S71R5FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S71R5FSS70 Details Description
Related parts for RWR89S71R5FSS70
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 10% DISC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 28VOUT 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf