Vishay/Dale RWR89S73R2FPRSL
RWR89S73R2FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S73R2FPRSL
Brief Description
RES 73.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S73R2FPRSL.pdf
Availability of RWR89S73R2FPRSL
QUANTITY
RWR89S73R2FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S73R2FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S73R2FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S73R2FPRSL
Related LinksRWR89S7, RWR89S73R2FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S73R2FPRSL Details Description
Related parts for RWR89S73R2FPRSL
IC MPU/RESET CIRC SOT23-3 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10V 10% 0603 datasheet.pdf
CC II HEAD ASSY 22-18 MIC datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FLASH SD CARD 4GB datasheet.pdf
PLUGGABLE HDR VERT 35MM 10C BLK datasheet.pdf