Vishay/Dale RWR89S7R15FRBSL
RWR89S7R15FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S7R15FRBSL
Brief Description
RES 7.15 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S7R15FRBSL.pdf
Availability of RWR89S7R15FRBSL
QUANTITY
RWR89S7R15FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S7R15FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S7R15FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.15
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S7R15FRBSL
Related LinksRWR89S7, RWR89S7R15FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S7R15FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S7R15FRBSL
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOD323 datasheet.pdf
FERRULE 0.75MM 15 GRY 1 = 500PCS datasheet.pdf
PATCHCORD SGL 3COND ORANGE 8FT datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 500V 90A SP4 datasheet.pdf
IC RF AMP LNA GAAS MMIC 6-UTSLP datasheet.pdf
KIT DEV PWR MNGR HERCULES STD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE 9POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X55MM 230VAC TERM datasheet.pdf