Vishay/Dale RWR89S89R8DRS70
RWR89S89R8DRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S89R8DRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 89.8 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S89R8DRS70.pdf
Availability of RWR89S89R8DRS70
QUANTITY
RWR89S89R8DRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S89R8DRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S89R8DRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)89.8
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S89R8DRS70
Related LinksRWR89S8, RWR89S89R8DRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S89R8DRS70 Details Description
Related parts for RWR89S89R8DRS70
RES 820 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 4DIG GREEN CC 0.56" datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI DIFF 5V DIP datasheet.pdf