Vishay/Dale RWR89S8R06FSRSL
RWR89S8R06FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S8R06FSRSL
Brief Description
RES 8.06 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S8R06FSRSL.pdf
Availability of RWR89S8R06FSRSL
QUANTITY
RWR89S8R06FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S8R06FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S8R06FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S8R06FSRSL
Related LinksRWR89S8, RWR89S8R06FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S8R06FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S8R06FSRSL
AC/DC CONVERTER 24V 15W datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A HINGE LEVER datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 18-20AWG 1.5MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 1W datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC LINEAR 230V 500RPM datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
AMP 5-WAY SE ACTIVE SPLITTER 3MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf