Vishay/Dale RWR89S9090FRS70
RWR89S9090FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S9090FRS70
Brief Description
RES 909 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S9090FRS70.pdf
Availability of RWR89S9090FRS70
QUANTITY
RWR89S9090FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S9090FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S9090FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S9090FRS70
Related LinksRWR89S9, RWR89S9090FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S9090FRS70 Details Description
Related parts for RWR89S9090FRS70
DC/DC CONVERTER 3.3V 20W datasheet.pdf
SHRINK TUBE CONCENTRATOR datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
AC/DC ADAPTER LOW CURRENT datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
ACCES NORMAL SEAL PG 36 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 20 AWG LEAD datasheet.pdf