Vishay/Dale RWR89S9R00FRB12
RWR89S9R00FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S9R00FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S9R00FRB12.pdf
Availability of RWR89S9R00FRB12
QUANTITY
RWR89S9R00FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S9R00FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S9R00FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S9R00FRB12
Related LinksRWR89S9, RWR89S9R00FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S9R00FRB12 Details Description
Related parts for RWR89S9R00FRB12
CONN AUDIO 5POS MALE PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC REG BCK 1.5V 0.5A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
CRIMP TOOL FOR RG 174 & MINI C datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 200MA 12V datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf