Vishay/Dale RWR89S9R76BRBSL
RWR89S9R76BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S9R76BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.76 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S9R76BRBSL.pdf
Availability of RWR89S9R76BRBSL
QUANTITY
RWR89S9R76BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S9R76BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S9R76BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.76
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S9R76BRBSL
Related LinksRWR89S9, RWR89S9R76BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S9R76BRBSL Details Description
Related parts for RWR89S9R76BRBSL
CABLE CAT5 HALOGENFREE PATCH 1M datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 40V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CARDEDGE MALE .100 12POS R/A AU datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 486VWM 740VC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
44POS M HD WATER RES PC TAIL datasheet.pdf
RES 33 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf