Vishay/Dale RWR89SR150FRS73
RWR89SR150FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR150FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.15 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR150FRS73.pdf
Availability of RWR89SR150FRS73
QUANTITY
RWR89SR150FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR150FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89SR150FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR150FRS73
Related LinksRWR89SR, RWR89SR150FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR150FRS73 Details Description
Related parts for RWR89SR150FRS73
IC VREF SERIES 3V SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG WHITE 250' datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 5 POS 1.0MM datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 35V X7R 0603 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
OSC XO 133.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
HDM SMPO080F130F LM datasheet.pdf
JT 55C 55#20 SKT PLUG datasheet.pdf
26500 37#20 2#16 S BY PLUG WC datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf