Vishay/Dale RWR89SR162FRRSL
RWR89SR162FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR162FRRSL
Brief Description
RES 0.162 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR162FRRSL.pdf
Availability of RWR89SR162FRRSL
QUANTITY
RWR89SR162FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR162FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR162FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.162
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR162FRRSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR162FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR162FRRSL Details Description
Related parts for RWR89SR162FRRSL
CONN HEADER 7POS .100" VERT 15AU datasheet.pdf
HDC-KIT-HE 24.131 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 16"L X 14"W datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 3.5MM datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 10VC SOD962 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 9POS VERT SOLDER datasheet.pdf
GT 19C 19#12 PIN PLUG datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 20MA datasheet.pdf