Vishay/Dale RWR89SR200FSRSL
RWR89SR200FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR200FSRSL
Brief Description
RES 0.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR200FSRSL.pdf
Availability of RWR89SR200FSRSL
QUANTITY
RWR89SR200FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR200FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR200FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR200FSRSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR200FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR200FSRSL Details Description
Related parts for RWR89SR200FSRSL
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V C0G 0805 datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 80MHZ 84FBGA datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IC OP AMP DUAL R-R I/O 180MHZ datasheet.pdf