Vishay/Dale RWR89SR221FSS70
RWR89SR221FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR221FSS70
Brief Description
RES 0.221 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR221FSS70.pdf
Availability of RWR89SR221FSS70
QUANTITY
RWR89SR221FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR221FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89SR221FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.221
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR221FSS70
Related LinksRWR89SR, RWR89SR221FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR221FSS70 Details Description
Related parts for RWR89SR221FSS70
IC VREF SHUNT 1.22V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 150MW 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 390 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
1200 PPR datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP4T 3A 125V datasheet.pdf