Vishay/Dale RWR89SR287FPRSL
RWR89SR287FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR287FPRSL
Brief Description
RES 0.287 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR287FPRSL.pdf
Availability of RWR89SR287FPRSL
QUANTITY
RWR89SR287FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR287FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR287FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.287
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR287FPRSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR287FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR287FPRSL Details Description
Related parts for RWR89SR287FPRSL
CIR BRKR THRM 9A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 R/A 30AU datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 1A SOT223 datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 1A SOT223 datasheet.pdf
RES 46.2 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS CABLE SKT datasheet.pdf