Vishay/Dale RWR89SR287FPS73
RWR89SR287FPS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR287FPS73
Brief Description
RES 0.287 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR287FPS73.pdf
Availability of RWR89SR287FPS73
QUANTITY
RWR89SR287FPS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR287FPS73
Internal Part NumberEIS-RWR89SR287FPS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.287
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR287FPS73
Related LinksRWR89SR, RWR89SR287FPS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR287FPS73 Details Description
Related parts for RWR89SR287FPS73
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 20POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 11POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf
FERRITE CORE EP 1.9UH T38 datasheet.pdf
508 TB PL PL FIXED/TYPE datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf