Vishay/Dale RWR89SR301FSS73
RWR89SR301FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR301FSS73
Brief Description
RES 0.301 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR301FSS73.pdf
Availability of RWR89SR301FSS73
QUANTITY
RWR89SR301FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR301FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89SR301FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.301
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR301FSS73
Related LinksRWR89SR, RWR89SR301FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR301FSS73 Details Description
Related parts for RWR89SR301FSS73
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
IC FIFO DDR/SDR 4NS 208-BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 16POS 0.40MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS datasheet.pdf