Vishay/Dale RWR89SR360FSBSL
RWR89SR360FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR360FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.36 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR360FSBSL.pdf
Availability of RWR89SR360FSBSL
QUANTITY
RWR89SR360FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR360FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR360FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.36
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR360FSBSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR360FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR360FSBSL Details Description
Related parts for RWR89SR360FSBSL
SWITCH DIP EXT ACTUATR 10POS SMD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 16-DIP datasheet.pdf
TAPE ELECTRICAL VINYL 1.5"X 44' datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
POE GIGA MCBASIC TX/LX-CWDM-SM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf