Amphenol Aerospace Operations MS3451L20-22B
MS3451L20-22B picture photo
Mfg. Part Number
MS3451L20-22B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 6POS CBL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3451L20-22B.pdf
Availability of MS3451L20-22B
QUANTITY
MS3451L20-22B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3451L20-22B
Internal Part NumberEIS-MS3451L20-22B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-22
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size8 (3), 16 (3)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3451L20-22B
Related LinksMS3451, MS3451L20-22B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3451L20-22B Details Description
Related parts for MS3451L20-22B
TERM BLOCK PLUG 22POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 0.556 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
MINI-FIT 8CKT MF/BL 441300002 datasheet.pdf
SCR FAST SW 420A 1600V TO-200AC datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 14"X10" BLK/RD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 130PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
500UF 40V 19.3X41.7 85C AXI datasheet.pdf