Vishay/Dale RWR89SR402FRS70
RWR89SR402FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR402FRS70
Brief Description
RES 0.402 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR402FRS70.pdf
Availability of RWR89SR402FRS70
QUANTITY
RWR89SR402FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR402FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89SR402FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.402
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)