Vishay/Dale RWR89SR412FRBSL
RWR89SR412FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR412FRBSL
Brief Description
RES 0.412 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR412FRBSL.pdf
Availability of RWR89SR412FRBSL
QUANTITY
RWR89SR412FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR412FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR412FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.412
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR412FRBSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR412FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR412FRBSL Details Description
Related parts for RWR89SR412FRBSL
RES ARRAY 7 RES 47K OHM 14SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 120MW SSSMINI2 datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 40SEC 28-SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V MINI4 datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
SL 7.62HP/10/90G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LT3420EMS datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf