Vishay/Dale RWR89SR464FMBSL
RWR89SR464FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR464FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.464 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR464FMBSL.pdf
Availability of RWR89SR464FMBSL
QUANTITY
RWR89SR464FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR464FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR464FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.464
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR464FMBSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR464FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR464FMBSL Details Description
Related parts for RWR89SR464FMBSL
IC 12BIT 20K UNIPOL A/D 8SOIC datasheet.pdf
THYRISTOR TVS 110V 250A 3PIN RDL datasheet.pdf
GROUND PLATE 20 WAY FOR SL1026 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 64K EE 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" STACKING datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
MICRO 100C P /11 10CR 36" datasheet.pdf