Vishay/Dale RWR89SR499BSB12
RWR89SR499BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR499BSB12
Brief Description
RES 0.499 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR499BSB12.pdf
Availability of RWR89SR499BSB12
QUANTITY
RWR89SR499BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR499BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89SR499BSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR499BSB12
Related LinksRWR89SR, RWR89SR499BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR499BSB12 Details Description
Related parts for RWR89SR499BSB12
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 7W datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN PWR DIN 4POS FEMALE PCB datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 800MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.05A datasheet.pdf