Vishay/Dale RWR89SR523FRBSL
RWR89SR523FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR523FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.523 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR523FRBSL.pdf
Availability of RWR89SR523FRBSL
QUANTITY
RWR89SR523FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR523FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR523FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.523
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR523FRBSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR523FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR523FRBSL Details Description
Related parts for RWR89SR523FRBSL
RES 150 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MPU COMP 20-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC SW ANLG QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH 4TP RJ45 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 17A TO252 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS SKT datasheet.pdf
TANT CAP 220.0UF 4.0V 20% datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf