Vishay/Dale RWR89SR536FSRSL
RWR89SR536FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR536FSRSL
Brief Description
RES 0.536 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR536FSRSL.pdf
Availability of RWR89SR536FSRSL
QUANTITY
RWR89SR536FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR536FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR536FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.536
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR536FSRSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR536FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR536FSRSL Details Description
Related parts for RWR89SR536FSRSL
THYRISTOR 65V 150A DO-214AA datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SGL 2WIRE SER 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
ENCODER SMALL 2CH 360LPI STD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HOUSING CRIMP 12POS 2MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf