Vishay/Dale RWR89SR562FRS70
RWR89SR562FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR562FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.562 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR562FRS70.pdf
Availability of RWR89SR562FRS70
QUANTITY
RWR89SR562FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR562FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89SR562FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.562
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR562FRS70
Related LinksRWR89SR, RWR89SR562FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR562FRS70 Details Description
Related parts for RWR89SR562FRS70
FUSE USB RESETTABLE 2.50A HOLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER SFC 2,5/12 MC datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 50W TO204AD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2048KB FLASH datasheet.pdf
DIODE GP 400V 1A SOD123F datasheet.pdf