Vishay/Dale RWR89SR562FRS70
RWR89SR562FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR562FRS70
Brief Description
RES 0.562 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR562FRS70.pdf
Availability of RWR89SR562FRS70
QUANTITY
RWR89SR562FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR562FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89SR562FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.562
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR562FRS70
Related LinksRWR89SR, RWR89SR562FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR562FRS70 Details Description
Related parts for RWR89SR562FRS70
CONN PLUG CPC 16POS FREE HANGING datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA LL34 datasheet.pdf
RCPT ASSY,50 POS,VERT MTG,SHLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 800V 15A SP3 datasheet.pdf
CONN D-SUB 9PIN W/DIAGNOSTIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 6SKT CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf