Vishay/Dale RWR89SR619FRS70
RWR89SR619FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR619FRS70
Brief Description
RES 0.619 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR619FRS70.pdf
Availability of RWR89SR619FRS70
QUANTITY
RWR89SR619FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR619FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89SR619FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.619
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR619FRS70
Related LinksRWR89SR, RWR89SR619FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR619FRS70 Details Description
Related parts for RWR89SR619FRS70
LCD 4 DIGIT .5" REFL datasheet.pdf
IDC CABLE- ASN10A/ AE10M / ASN10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET QUAD 14-TVSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 3A DO214AB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
MINI ALLI CLIP-BANANA PLUG 18" datasheet.pdf
MIC MEMS DIGITAL PDM OMNI -26DB datasheet.pdf
DIFFERENTIAL CURRENT RELAY datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf