Vishay/Dale RWR89SR681FMB12
RWR89SR681FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR681FMB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.681 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR681FMB12.pdf
Availability of RWR89SR681FMB12
QUANTITY
RWR89SR681FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR681FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR89SR681FMB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.681
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR681FMB12
Related LinksRWR89SR, RWR89SR681FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR681FMB12 Details Description
Related parts for RWR89SR681FMB12
BATTERY LITH COIN 3V 12.5MM VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
MODULE POWER 100A 800V BRIDGE datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CIRCUIT SOT23-5 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FUSE FST 1KVDC BOLT DWN SOLAR 8A datasheet.pdf
RES 619 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 30.72 MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf