Vishay/Dale RWR89SR689FRBSL
RWR89SR689FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR689FRBSL
Brief Description
RES 0.689 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR689FRBSL.pdf
Availability of RWR89SR689FRBSL
QUANTITY
RWR89SR689FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR689FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR689FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.689
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR689FRBSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR689FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR689FRBSL Details Description
Related parts for RWR89SR689FRBSL
IC REG BUCK BST INV 5V 1.5A 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 3.2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 500V NP0 2220 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.2A 4WLCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/SKT datasheet.pdf
NETWORK SWITCH datasheet.pdf
HAN D M CRIMP CONTACT AU AWG 26 datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.8A 115 MOHM datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 PIN RECP datasheet.pdf
1000UF 40V 19.05X28.58 85C AXI datasheet.pdf