Vishay/Dale RWR89SR806FSRSL
RWR89SR806FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR806FSRSL
Brief Description
RES 0.806 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR806FSRSL.pdf
Availability of RWR89SR806FSRSL
QUANTITY
RWR89SR806FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR806FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR806FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.806
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR806FSRSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR806FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR806FSRSL Details Description
Related parts for RWR89SR806FSRSL
RES SMD 5.1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PIN 16AWG GOLD CRIMP TERM datasheet.pdf
RES SMD 73.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANSDCR AC 4-20MADC OUT 3PHASE datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
OSC MEMS 148.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CAP MICA 6PF 1PF 500V RADIAL datasheet.pdf