Vishay/Dale RWR89SR825FRBSL
RWR89SR825FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR825FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.825 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR825FRBSL.pdf
Availability of RWR89SR825FRBSL
QUANTITY
RWR89SR825FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR825FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR825FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.825
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR825FRBSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR825FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR825FRBSL Details Description
Related parts for RWR89SR825FRBSL
TVS DIODE 256VWM 414VC SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .156" 13POS SNGL TIN datasheet.pdf
IC COMPANDOR 2CHAN GAIN 20-TSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 160W D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 750MA 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 48.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES 931K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 3900UF 15V CHA MNT datasheet.pdf