Vishay/Dale RWR89SR825FRS73
RWR89SR825FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR825FRS73
Brief Description
RES 0.825 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR825FRS73.pdf
Availability of RWR89SR825FRS73
QUANTITY
RWR89SR825FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR825FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89SR825FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.825
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR825FRS73
Related LinksRWR89SR, RWR89SR825FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR825FRS73 Details Description
Related parts for RWR89SR825FRS73
JUMPER WIRE 0.6" LONG PKG OF 150 datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS TIN datasheet.pdf
IC TRNSP D-LATCH 3-ST 48-TVSOP datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
46.48MM X 46.48MM 1=25/PK datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON MODE SS35H datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
FIXED IND 128UH 4A 95.2 MOHM TH datasheet.pdf