Vishay/Dale RWR89SR866FSB12
RWR89SR866FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR866FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.866 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR866FSB12.pdf
Availability of RWR89SR866FSB12
QUANTITY
RWR89SR866FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR866FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89SR866FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.866
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR866FSB12
Related LinksRWR89SR, RWR89SR866FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR866FSB12 Details Description
Related parts for RWR89SR866FSB12
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ8 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 7POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW DO214AC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf