Vishay/Dale RWR89SR909FRB12
RWR89SR909FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR909FRB12
Brief Description
RES 0.909 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR909FRB12.pdf
Availability of RWR89SR909FRB12
QUANTITY
RWR89SR909FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR909FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89SR909FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.909
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR909FRB12
Related LinksRWR89SR, RWR89SR909FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR909FRB12 Details Description
Related parts for RWR89SR909FRB12
CAP ALUM 4.7UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
SHAFT M4 THREAD REPLACEMENT KT35 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 9.35NS 332CSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT SECTOR 16.5DB VPOL NFEM datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 10V 2917 datasheet.pdf