TDK-Lambda Americas, Inc. RWS-15A-24/A
RWS-15A-24/A picture photo
Mfg. Part Number
RWS-15A-24/A
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 15W
Datasheet Download
RWS-15A-24/A.pdf
Availability of RWS-15A-24/A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RWS-15A-24/A Order Process
Ship out your order
Specifications of RWS-15A-24/A
Internal Part NumberEIS-RWS-15A-24/A
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesRWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)625mA
Power (Watts)15W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency81%
Operating Temperature0°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.88" L x 1.38" W x 3.82" H (98.5mm x 35.0mm x 97.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWS-15A-24/A
Related LinksRWS-15, RWS-15A-24/A Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
RWS-15A-24/A Details Description
Related parts for RWS-15A-24/A
CONN RECEPT 80POS W/O POSTS SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 62MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 8V 0.86A SOT323-3 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CA 2.0MM RISER XG AQUA LC DUP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf