TDK-Lambda Americas, Inc. RWS-30A-5/A
RWS-30A-5/A picture photo
Mfg. Part Number
RWS-30A-5/A
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 30W
Datasheet Download
RWS-30A-5/A.pdf
Availability of RWS-30A-5/A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RWS-30A-5/A Order Process
Ship out your order
Specifications of RWS-30A-5/A
Internal Part NumberEIS-RWS-30A-5/A
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyAC DC Converters
SeriesRWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency72%
Operating Temperature0°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.78" L x 1.38" W x 3.82" H (121.5mm x 35.0mm x 97.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWS-30A-5/A
Related LinksRWS-3, RWS-30A-5/A Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
RWS-30A-5/A Details Description
Related parts for RWS-30A-5/A
THERM NTC 600OHM -+10% PROBE datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 8VSSOP datasheet.pdf
PIDG R 22-16COM22-18MIL 6-8-10 datasheet.pdf
RES 75K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CORD 5 POS MALE, RA 500MM datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIBER OPTIC CBL ASSY IP67 40M datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 1.25K OHM 12W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.3A 29 MOHM SMD datasheet.pdf
MICRO 51C S 20" YEL FLOAT NI datasheet.pdf