TDK-Lambda Americas, Inc. RWS150B24
RWS150B24 picture photo
Mfg. Part Number
RWS150B24
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 156W
Datasheet Download
RWS150B24.pdf
Availability of RWS150B24
QUANTITY
RWS150B24 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWS150B24
Internal Part NumberEIS-RWS150B24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRWS-B Series of General Purpose AC-DC Power Supplies
Featured ProductRWS-B Series Power Supplies
3D ModelRWS150B.igsRWS150B.stp
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesRWS-B
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.5A
Power (Watts)156W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency79%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.04" L x 3.70" W x 1.61" H (128.0mm x 94.0mm x 41.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max156W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWS150B24
Related LinksRWS1, RWS150B24 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
RWS150B24 Details Description
Related parts for RWS150B24
RES 39 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X8.7X0.5" GREY datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMPER FOR HD & HE datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS IN-LINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf