TDK-Lambda Americas, Inc. RWS300B12/CO2
RWS300B12/CO2 picture photo
Mfg. Part Number
RWS300B12/CO2
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 300W
Datasheet Download
RWS300B12/CO2.pdf
Availability of RWS300B12/CO2
QUANTITY
RWS300B12/CO2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWS300B12/CO2
Internal Part NumberEIS-RWS300B12/CO2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelRWS300B.igsRWS300B.stp
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesRWS-B
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.70" L x 4.02" W x 1.61" H (170.0mm x 102.0mm x 41.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWS300B12/CO2
Related LinksRWS300, RWS300B12/CO2 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
RWS300B12/CO2 Details Description
Related parts for RWS300B12/CO2
CONN HEADR BRKWAY .100 05POS STR datasheet.pdf