TDK-Lambda Americas, Inc. RWS600B12/RFO
RWS600B12/RFO picture photo
Mfg. Part Number
RWS600B12/RFO
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 600W
Datasheet Download
RWS600B12/RFO.pdf
Availability of RWS600B12/RFO
QUANTITY
RWS600B12/RFO Order Process
Ship out your order
Specifications of RWS600B12/RFO
Internal Part NumberEIS-RWS600B12/RFO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelRWS600B.igsRWS600B.stp
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts)600W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency84%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.48" L x 4.72" W x 2.40" H (190.0mm x 120.0mm x 61.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWS600B12/RFO
Related LinksRWS600, RWS600B12/RFO Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
RWS600B12/RFO Details Description
Related parts for RWS600B12/RFO
CONN HEADER 8POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV NP0 2225 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 5W T18 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NO PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
SPRG TERM BLOCK NS 508MM 5P GRN datasheet.pdf