Linx Technologies RXM-418-RM
RXM-418-RM picture photo
Mfg. Part Number
RXM-418-RM
Manufacturer
Product Category
RF Receivers
Brief Description
RECEIVER RF 418MHZ
Datasheet Download
RXM-418-RM.pdf
Availability of RXM-418-RM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RXM-418-RM Order Process
Ship out your order
Specifications of RXM-418-RM
Internal Part NumberEIS-RXM-418-RM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConsiderations for Sending Data Over a Wireless Link
Understanding RF Modules
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package100
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Receivers
SeriesRM
Packaging-
Frequency418MHz
Sensitivity-100dBm
Data Rate (Max)10 kbps
Modulation or ProtocolASK, OOK
ApplicationsISM, Garage Door Openers, RKE
Current - Receiving14mA
Data InterfacePCB, Through Hole
Memory Size-
Antenna ConnectorThrough Hole
Features-
Voltage - Supply3.9 V ~ 9 V
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Package / Case7-SIP Module
Supplier Device Package7-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RXM-418-RM
Related LinksRXM-4, RXM-418-RM Datasheet, Linx Technologies Distributor
RXM-418-RM Details Description
Related parts for RXM-418-RM
TIE WIRE 37" NATURAL 175LB HD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 33POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT VERT 10 PWR 12 SGL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
LARGE BASIC SW COMPONENT PART datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 55POS PIN datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 130NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf