Linx Technologies RXM-433-LC-S
RXM-433-LC-S picture photo
Mfg. Part Number
RXM-433-LC-S
Manufacturer
Product Category
RF Receivers
Brief Description
RECEIVER RF 433MHZ SMT
Datasheet Download
RXM-433-LC-S.pdf
Availability of RXM-433-LC-S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RXM-433-LC-S Order Process
Ship out your order
Specifications of RXM-433-LC-S
Internal Part NumberEIS-RXM-433-LC-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConsiderations for Sending Data Over a Wireless Link
Understanding RF Modules
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLRXM-433-LC-S 11/May/2006
Standard Package40
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Receivers
SeriesLC
PackagingTube
Frequency433MHz
Sensitivity-95dBm
Data Rate (Max)5 kbps
Modulation or ProtocolASK, OOK
ApplicationsISM, Garage Door Openers, RKE
Current - Receiving5mA
Data InterfacePCB, Surface Mount
Memory Size-
Antenna ConnectorPCB, Surface Mount
Features-
Voltage - Supply2.7 V ~ 4.2 V
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Package / Case16-SMD Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RXM-433-LC-S
Related LinksRXM-43, RXM-433-LC-S Datasheet, Linx Technologies Distributor
RXM-433-LC-S Details Description
Related parts for RXM-433-LC-S
DIODE SCHOTTKY 35V 20A D2PAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TAB 5,8X0,8 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG GRAY 500' datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST INV PWM 12-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf