Sullins Connector Solutions RYM10DRMN-S664
RYM10DRMN-S664 picture photo
Mfg. Part Number
RYM10DRMN-S664
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 WW
Datasheet Download
RYM10DRMN-S664.pdf
Availability of RYM10DRMN-S664
QUANTITY
RYM10DRMN-S664 Order Process
Ship out your order
Specifications of RYM10DRMN-S664
Internal Part NumberEIS-RYM10DRMN-S664
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RYM10DRMN-S664
Related LinksRYM10DR, RYM10DRMN-S664 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RYM10DRMN-S664 Details Description
Related parts for RYM10DRMN-S664
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
INDICATOR PANEL SPLASH PROOF GRN datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 935 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
MBXLE VERT RCPT 3HDP+1LP+24S+1LP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 45V DPAK datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf