Sullins Connector Solutions RYM10DRSN-S664
RYM10DRSN-S664 picture photo
Mfg. Part Number
RYM10DRSN-S664
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RYM10DRSN-S664.pdf
Availability of RYM10DRSN-S664
QUANTITY
RYM10DRSN-S664 Order Process
Ship out your order
Specifications of RYM10DRSN-S664
Internal Part NumberEIS-RYM10DRSN-S664
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RYM10DRSN-S664
Related LinksRYM10DR, RYM10DRSN-S664 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RYM10DRSN-S664 Details Description
Related parts for RYM10DRSN-S664
CONN HEADER 4POS DUAL TIN SMD datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.1A 6DSBGA datasheet.pdf
RES 1M OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SMALL RING W/O GEAR datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf