Sullins Connector Solutions RYM12DRMD-S664
RYM12DRMD-S664 picture photo
Mfg. Part Number
RYM12DRMD-S664
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156 WW
Datasheet Download
RYM12DRMD-S664.pdf
Availability of RYM12DRMD-S664
QUANTITY
RYM12DRMD-S664 Order Process
Ship out your order
Specifications of RYM12DRMD-S664
Internal Part NumberEIS-RYM12DRMD-S664
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RYM12DRMD-S664
Related LinksRYM12DR, RYM12DRMD-S664 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RYM12DRMD-S664 Details Description
Related parts for RYM12DRMD-S664
CAP ALUM 56UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 87V 5W DO214AA datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
Connector Socket 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
OSC MEMS 16.3840MHZ CMOS SMD datasheet.pdf