Sullins Connector Solutions RYM30DRMD-S288
RYM30DRMD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RYM30DRMD-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RYM30DRMD-S288.pdf
Availability of RYM30DRMD-S288
QUANTITY
RYM30DRMD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RYM30DRMD-S288
Internal Part NumberEIS-RYM30DRMD-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RYM30DRMD-S288
Related LinksRYM30DR, RYM30DRMD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RYM30DRMD-S288 Details Description
Related parts for RYM30DRMD-S288
IC COUNTER 14STAGE BIN OSC 16DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 90A IPAK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
11P MTA100 CONN ASSY BLK LF datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LVLTSPT 100W 50' 14-2 CR NTRNSF datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 16MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf
SENSOR THRUBM 50MM DK ON PNP OUT datasheet.pdf