Seiko Instruments S-1112B52MC-L7LTFG
S-1112B52MC-L7LTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1112B52MC-L7LTFG
Brief Description
IC REG LDO 5.2V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
S-1112B52MC-L7LTFG.pdf
Availability of S-1112B52MC-L7LTFG
QUANTITY
S-1112B52MC-L7LTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1112B52MC-L7LTFG
Internal Part NumberEIS-S-1112B52MC-L7LTFG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.2V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.19V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1112B52MC-L7LTFG
Related LinksS-1112B52, S-1112B52MC-L7LTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1112B52MC-L7LTFG Details Description
Related parts for S-1112B52MC-L7LTFG
RES SMD 560K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC XDCP 100-TAP 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SAVER DSUB 37POS M-F datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 41.2VC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf