Seiko Instruments S-1121B28MC-N2NTFG
S-1121B28MC-N2NTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1121B28MC-N2NTFG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
S-1121B28MC-N2NTFG.pdf
Availability of S-1121B28MC-N2NTFG
QUANTITY
S-1121B28MC-N2NTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1121B28MC-N2NTFG
Internal Part NumberEIS-S-1121B28MC-N2NTFG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1121B28MC-N2NTFG
Related LinksS-1121B28, S-1121B28MC-N2NTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1121B28MC-N2NTFG Details Description
Related parts for S-1121B28MC-N2NTFG
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1-48" YELLOW datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
NFC STAMP FLEX ANTENNA 45X45MM datasheet.pdf
762 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
CAP FILM 0.012 UF 10% 300 VAC RA datasheet.pdf