Seiko Instruments S-1132B15-U5T1G
S-1132B15-U5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1132B15-U5T1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.3A SOT89-5
Datasheet Download
S-1132B15-U5T1G.pdf
Availability of S-1132B15-U5T1G
QUANTITY
S-1132B15-U5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1132B15-U5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1132B15-U5T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.54V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1132B15-U5T1G
Related LinksS-1132B, S-1132B15-U5T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1132B15-U5T1G Details Description
Related parts for S-1132B15-U5T1G
IDC CABLE - MSR10K/MC10M/MPD10K datasheet.pdf
IC GATE OR 2CH 2-INP 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
VARISTOR 35V 280A 1210 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 45.3 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 43POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP 47 UF 20% 16 V datasheet.pdf
103 dB, 192 kHz 6-Channel D/A Converter IC datasheet.pdf