Seiko Instruments S-1132B52-U5T1G
S-1132B52-U5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1132B52-U5T1G
Brief Description
IC REG LDO 5.2V 0.3A SOT89-5
Datasheet Download
S-1132B52-U5T1G.pdf
Availability of S-1132B52-U5T1G
QUANTITY
S-1132B52-U5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1132B52-U5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1132B52-U5T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.2V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1132B52-U5T1G
Related LinksS-1132B, S-1132B52-U5T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1132B52-U5T1G Details Description
Related parts for S-1132B52-U5T1G
IDC CABLE - HKC20S/AE20M/HKC20S datasheet.pdf
CONV DC/DC ISOL SNGL 12V OUT 20W datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RING 6 AWG #1/4 PG datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
RS-MSC/0 40 CBL INTERFACE datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 250MA 1.8 OHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf
MICRO 25C S 12" WHT JACKS datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf