Seiko Instruments S-1132B55-M5T1G
S-1132B55-M5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1132B55-M5T1G
Brief Description
IC REG LDO 5.5V 0.3A SOT23-5
Datasheet Download
S-1132B55-M5T1G.pdf
Availability of S-1132B55-M5T1G
QUANTITY
S-1132B55-M5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1132B55-M5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1132B55-M5T1G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1132B55-M5T1G
Related LinksS-1132B, S-1132B55-M5T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1132B55-M5T1G Details Description
Related parts for S-1132B55-M5T1G
IC FPGA 113 I/O 144HQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG CORD MINI 5POS FEMALE datasheet.pdf
RES SMD 0.511 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 9K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN RECEPT 31POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 SGHT TAIL datasheet.pdf
CONN M8 MALE 3POS datasheet.pdf