Seiko Instruments S-1167B15-M5T1G
S-1167B15-M5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1167B15-M5T1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
S-1167B15-M5T1G.pdf
Availability of S-1167B15-M5T1G
QUANTITY
S-1167B15-M5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1167B15-M5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1167B15-M5T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.54V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1167B15-M5T1G
Related LinksS-1167B, S-1167B15-M5T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1167B15-M5T1G Details Description
Related parts for S-1167B15-M5T1G
FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 0.5A TO220FP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 6.7A 8-SOIC datasheet.pdf
TRANSFORMER datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 300MA 884 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf